בין אם אתם בונים בית פרטי או בעליהם של בית פרטי קיים ובין אם בעלי דירה בבניין דירות, כנראה שהתנסיתם או שתתנסו, לפחות פעם אחת בחייכם, בהליך של בניה או ביצוע שיפוץ מקיף.

נדמה כי לאף אחד אין ספק שצריך להתכונן ולהיערך כנדרש, לפני שמתחילים בבניית הבית או בשיפוץ המאסיבי. כך, בין היתר: להכין תכנון אדריכלי / תוכנית עיצוב פנים ; קבלת אישורי בניה (במקרי הצורך) ; למצוא קבלן / "שיפצניק" טוב ; בירור עלויות ; השוואת מחירים ;  להיערך כלכלית ; נטילת הלוואה / משכנתא ; תכנון לוגיסטי ; הכנת לוח זמנים ; לדאוג לפנות זמן ביומן והרבה… ; ועוד.

דווקא הפן המשפטי – שלא בצדק – נדחק יותר לקרן זווית כאשר מדובר על התקשרות עם קבלן ב"הסכם להזמנת שירותי בניה" (לעומת מצב שרוכשים "דירה מקבלן", אז הרוב המוחלט של הציבור מבין כי את חשיבות העורך דין). יהיו אף מי שיגידו שבמקרה זה, התייעצות עם עורך דין כמוה כ"זריקת כסף".

יש כאלו שיעתיקו את ההסכם מהסכם של חבר שבנה לאחרונה (אבל לא ידעו מאיפה הוא השיג אותו, או האם יש דברים שהוחסרו / הוספו בהסכם של החבר ושלא / כן רלבנטיים להסכם שלהם); יהיו כאלו שיורידו דוגמה להסכם "גנרי" שמצאו באתר "מומחים" או "מקצוענים" כלשהו באינטרנט; חלק יחתמו על נוסח שהקבלן העביר להם (ויסתפקו במספר הערות שייראו להם כחשובות), ויהיו כאלו – בדרך כלל אלו שמחזיקים מעצמם כ"מבינים" – שתספיק להם רק "לחיצת יד".

בשורות הבאות נציג בפניכם את החשיבות ב"השקעה" בעריכת הסכם טוב ורציני אצל עורך דין עם ניסיון בתחום:

 

את תקופת הבניה / השיפוצים יש מי שיחוו כתקופה טובה של שינוי והתחדשות ויש מי שלהיפך, שיחוו אותה כחוויה "מפוקפקת", שהיו מוותרים עליה בשמחה ובתקווה שלא יזדקקו לה יותר לעולם.

הרוב המוחלט של ציבור המשפצים, משתייך או למחנה "הנהנה" או למחנה "הסובל". לא תמצאו, או כמעט ולא תמצאו, מישהו שעבר חוויה של "שיפוצים" ושאינו משתייך לאחד משתי המחנות הנ"ל. פעמים רבות שאף ניתן לזהות את שני הסוגים יחד באותו תא משפחתי, שהאישה מאוד תהינה מתהליך הבניה והגבר לא, ולהיפך.

ואולם, בין אם אתם מהסוג הראשון, שרואה בבניה כחוויה טובה ובין אם מהסוג השני, שהיה מוותר על כל העניין בשמחה, קיים קונצנזוס מוחלט על דבר אחד – הקושי שבממשק עם הקבלן. לרוב, העבודה אל מול קבלן תהיה, לכל הפחות, "מאתגרת" ובחלק מהמקרים, קשה עד בלתי נסבלת.

 

דוגמאות למספר שיבושים "קטנים" אך נפוצים מאוד – עד בלתי ניתנים למניעה:

 • אתם מתחילים לשמוע משפטים כגון – "החומרים לא הגיעו" / "אני חולה" / "אימא שלי בבית חולים" / "הדוד נפטר" / "הרצף הבריז" ועוד כהנה וכהנה, תירוצים שונים ומשונים, אשר לכולם תהיה תמיד תוצאה אחת משותפת – שהקבלן מתעכב או נעלם מהאתר, במקרה הטוב, לכמה ימים;
 • הקיר שבנה / הריצוף יצא "עקום" והקבלן מתעקש שזה "ישר כמו פלס" / "לא רואים את זה" / זה "עומד בתקן";
 • הקבלן בטעות עשה נזק לריהוט / לריצוף / לאמבטיה / לשער כניסה לבניין / למעלית.
 • עובד של הקבלן נפצע קל באתר;
 • הקבלן דורש תוספת כסף על עבודה שלטענתו היא "מחוץ למה שסוכם";
 • אתם רוצים שינוי קטן נוסף מהתכנית המקורית ? אין בעיה, רק שעכשיו אתם "שבויים" בידיים של הקבלן והמחיר כפול עד משולש ממחיר השוק.

 

ודוגמאות לעוד שיבושים – מעט פחות איזוטריים, קצת יותר "מעצבנים" ועדיין  הרבה יותר מידי נפוצים:

 • הקבלן מאחר שבועות מהלו"ז המקורי שנקבע ואתם כבר חייבים לפנות את הדירה הקודמת.
 • הקבלן "נעלם" / פשט את הרגל;
 • הבניה בוצעה לא טוב / נעשה שימוש בחומרים / ציוד מאיכות ירודה;
 • עובד של הקבלן נפצע קשה באתר;
 • ישנם ליקויי בניה ואין עם מי לדבר / או שיש עם מי, אבל הקבלן לא מצליח לתקן את הבעיה;
 • הקבלן סטה מהיתר הבניה;

 

ואלו רק חלק מרשימת מהרשימה הארוכה עד מאוד של הדברים שעלולים להשתבש.

חשוב להדגיש כי לא כל הקבלנים  "בעייתיים" או "קשים", כמו שלא כל מי שבונה הוא לקוח "נוח" או "נעים". אלא שבדרך כלל, תקופת הבניה תהיה תקופה עמוסה ולחוצה, הן פיזית, הן נפשית והן כלכלית. ולכן, בהתאם, גם הממשק אל מול הקבלן, לרוב, יהיה כזה שיזמן ויכוחים ומחלוקות.

במקרה  הטוב, בכל אחת מהמקרים הנ"ל, העניין ייגמר במעט עגמת נפש, הרבה עצבים והוצאה כספית נוספת קטנה. במקרה הפחות טוב, הדברים יכולים להיגמר במפח נפש גדול מאוד, הרבה עצבים ואובדן או הוצאה כספים גדולה מאוד, החל מעשרות אלפי שקלים עד הרבה הרבה יותר…

 

הסכם טוב עם קבלן נועד להגן עליכם, בעיקר מפני המקרים הקשים של "קטסטרופה" – אותם מקרים, שאם יתרחשו, יוציאו אתכם "בשן ועין". בכל סיטואציה קשה או שתקלעו אליה בקשר עם הבניה / השיפוץ, או בכל מחלוקת  אל מול הקבלן – ההסכם המשפטי יבטיח לכם שלא תיוותרו בלי שום דרכי פעולה אפשריות ו/או דרך למזער או להקטין את הנזקים שלכם.

יתירה מכך, הבירורים והבדיקות שיעשו מראש, טרם עריכת ההסכם, יקטינו מאוד את הסיכוי להתרחשותם בכלל של מקרי קטסטרופה.

 

למשרדנו ידע וניסיון רב בעריכת הסכמים להזמנת שירותי בניה. לייעוץ, פנו למשרדנו ב"צור קשר".

חקיקה רלבנטית וחומר מקצועי